SEMANTiCS 2016 – The Linked Data Conference
,Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Semantic Web, konferencje, web 2.0
W dniach 12-15 września, odbyła się międzynarodowa konferencja SEMANTiCS 2016 – The Linked Data Conference. Tegoroczną, 12. edycję wydarzenia zorganizowano na Uniwersytecie w Lipsku w Niemczech. W tym roku powtórzono sukces ubiegłorocznej konferencji w Wiedniu. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 280 osób z 30 krajów.
Coroczna konferencja SEMANTiCS jest miejscem spotkań specjalistów z dziedzin analizy semantycznej, NLP (przetwarzania języka naturalnego) oraz data mining’u, a także okazją do wymiany doświadczeń w zakresie możliwych korzyści i ograniczeń w tych dziedzinach. Społeczność SEMANTiCS jest bardzo zróżnicowana – należą do niej menedżerowie z sektora IT, inżynierowie oprogramowania i naukowcy – pracownicy zarówno organów administracji publicznej, jak i największych firm na świecie. Podczas wydarzenia jego uczestnicy mieli okazję uczyć się od najlepszych ekspertów z wielu branż, w tym sektora GLAM („galleries, libraries, archives, and museums”), a także doświadczonych naukowców na temat pojawiających się trendów i zagadnień w dziedzinie oprogramowania semantycznego, linked data i strategii otwartych danych, metodologii modelowania wiedzy oraz analizy tekstu i danych.
Wśród głównych prelegentów znaleźli się Lydia Pintscher (Product Manager for Wikidata), Cathy Dolbear (Senior Link Architect, Oxford University Press), Michele Pasin (Lead Data Architect, Springer Nature), Marie Wallace (Analytics Strategist, IBM), Harald Sack (Senior Researcher, Hasso Plattner Institut) oraz Volker Tresp (Principal Research Scientist Siemens). Pierwszego dnia odbyły się warsztaty, które obejmowały m.in. zagadnienia takie jak: interfejsy w języku naturalnym, zarządzanie jakością danych, inżynierię wiedzy, analizę wielojęzykową i konwersję danych. Z kolei w ostatnim dniu konferencji zorganizowano DBpedia Day – cykl spotkań związanych z rozwojem i wykorzystaniem DBpedii. DBpedia to międzynarodowy projekt skupiający społeczność zajmująca się ekstrakcją ustrukturyzowanych informacji z Wikipedii, Wikidata i Wikimedia Commons i udostępniający te informacje w chmurze Linked Open Data. Jedna z ostatnich sesji poświęcona była rozstrzygnięciu konkursu „Wikipedia References & Citations Challenge”. Nagrodę w tym konkursie otrzymał Krzysztof Węcel z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu za prezentację badania „Analyzing and improving the Polish Wikipedia Citations”.