Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Polska Bibliografia Naukowa – nowe szaty bibliografii?

Autor: Wanda Klenczon,

Kategorie: Katalogowanie i bibliografia

Tagi: ,

4 komentarze

 • Facebook
 • Wykop
 • StumbleUpon
 • Email

Polska Bibliografia Naukowa

 

Pod adresem https://pbn.nauka.gov.pl/ pojawił się projekt pod wiele obiecującą nazwą „Polska Bibliografia Naukowa” (w stopce informacja „Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego”). Portal ten jest częścią Systemu Informacji o Szkolnictwie Wyższym:

„PBN to portal Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego gromadzący informacje dotyczące publikacji polskich naukowców oraz polskich i zagranicznych czasopism naukowych” oraz „daje możliwość łatwego i bezkosztowego prowadzenia własnej bibliografii”.

Przedsięwzięcie firmuje anonimowy „Zespół Polskiej Bibliografii Naukowej”. Nie ma informacji o współpracy z bibliografami, czy w ogóle bibliotekarzami z bibliotek akademickich, którzy – jak sądzimy – powinni sporządzić (albo co najmniej zrecenzować) założenia merytoryczne bazy.

Ostatnio pojawiła się informacja:
„Część systemu odpowiedzialna za zbieranie informacji o publikacjach znajduje się obecnie w fazie testów z użytkownikami. Będziemy wdzięczni za wszelkie komentarze dotyczące dodawania publikacji i zarządzania bibliografią – pomogą nam one w dalszym rozwoju systemu. Uwagi prosimy przesyłać na adres helpdesk@pbn.icm.edu.pl

Zachęcamy do testowania i zgłaszania uwag. W przeciwnym razie może się okazać, że PBN tyle będzie miała wspólnego z bibliografią, co PBI z biblioteką cyfrową.

 

 

4 komentarzy

 1. Zbigniew Zakrzewski 14-11-2012 13:07

  Rzeczywiście trzeba by się tej inicjatywie przyjrzeć. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że oni, poza dostarczeniem systemu, zajmują się tylko młóceniem danych pobranych w różny sposób. Sam system wyszukiwania też nie jest oszałamiający mówiąc delikatnie a jeśli chodzi o wyszukiwanie przedmiotowe to po prostu kiepski. Oceniam tylko wyszukiwanie czasopism/artykułów natomiast pomijam kwestię informacji o instytucjach. Może zdarzyć się tak, że ani jedna ani druga nie będzie satysfakcjonująca. Jednak kluczową kwestią w tym “biznesie” jest moim zdaniem kwestia wytwarzania informacji czyli katalogowanie (oczywiście najlepiej spójne) i chyba każdy kto poważnie się tym zajmuje zdaje sobie z tego sprawę. Warto być może przy tej okazji pomyśleć o większej współpracy pomiędzy różnym ośrodkami. W tym momencie chyba największym źródłem informacji o artykułach w czasopismach są bazy BN ale tylko w miarę nowe. Starsze są praktycznie niewyszukiwalne.

 2. Aleksandra 20-11-2012 12:57

  Siedzę w “branży” rejestracji publikacji od lat 10 a im dłużej i intensywniej się przyglądam temu projektowi tym więcej mam wątpliwości. To chhyba bardzo wczesna wersja alfa. Wrażenie robią tylko liczby (statystyka). Ocena na 11.2012 : słabo.

 3. Paweł Rygiel 26-11-2012 22:21

  Rzeczywiście, tak jak to jest napisane na stronie projektu

  “Część systemu odpowiedzialna za zbieranie informacji o publikacjach znajduje się obecnie w fazie testów z użytkownikami”.

  Niemniej wydaje się, że użycie określenia “bibliografia” jest w tym przypadku pewnym nadużyciem.

 4. PBN 24-01-2013 00:06

  O ile kojarzę, PBN opracowuje na zlecenie ministerstwa zespół programistów z ICM (Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Komputerowego). Nic prostszego jak się z nimi skontaktować i nawiązać współpracę, gdy o to proszą. Oni realizują wiele projektów, w tym parę bibliograficznych. Tu chodzi bodajże o system oceny prac naukowych. Rzeczywiście, o ile wiem, czekają na opinie. Rzecz kojarzę ze słyszenia, więc to tylko sugestie do sprawdzenia, bo mogę się mylić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>