Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Library of Congress – przygotowania do przyjęcia RDA

Autor: Paweł Rygiel,

Kategorie: Katalogowanie i bibliografia

Tagi: ,

4 komentarze

Library of Congress uruchamia stronę internetową, na której umieszczane będą informacje o przygotowaniach do przyjęcia RDA.

Znajdą się tu linki do dokumentów, materiałów szkoleniowych, prezentacji, ćwiczenia i przykłady opisów, jak również linki do innych witryn powiązanych z RDA.

4 komentarzy

 1. Biblioman 26-09-2011 10:54

  Czy w związku z tym BN zamierza zmodyfikować polskie zasady katalogowania? Pozdrawiam!

 2. Paweł Rygiel 26-09-2011 11:32

  Na razie jesteśmy obserwatorami przemian jakim podlegają angloamerykańskie przepisy katalogowania. W Europie widoczne jest spore zainteresowanie RDA. Zaczęła nawet działać grupa EURIG (European RDA Interest Group), w której mamy swojego człowieka – Marcina Roszkowskiego. Wydaje się jednak, że to pieśń przyszłości, tym bardziej, że prędko RDA nie będzie wdrożone – najwcześniej w 2013 roku (zob. wpis “Wyniki testów RDA“).
  Przede wszystkim w kręgu naszych zainteresowań jest ISBD. Wynika to z wieloletniej tradycji stosowania tych przepisów. W tej chwili priorytetem jest tłumaczenie i adaptacja nowej, skonsolidowanej wersji ISBD, która ukazała się w tym roku.

 3. Biblioman 26-09-2011 11:49

  Dziękuję za odpowiedź. Chciałem się jeszcze zapytać jak zaawansowane są prace nad tłumaczeniem?

 4. Paweł Rygiel 28-09-2011 22:35

  Prace są zaawansowane. Przy tej okazji zapraszamy na seminarium “Standardy bibliograficzne 2011”, które odbędzie się w Bibliotece Narodowej 14 listopada. Na nim m.in. referat dotyczący nowego ISBD. A tutaj program seminarium.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>